Založ si blog

De rouille et d´os

Zaujímavý pohľad na nie veľmi bežný vzťah dvoch ľudí. Nebudem sa snažiť opisovať príbeh, pretože tento film sa určite nesnaží ľudí zaujať akčným dejom, no na jeho pozadí demonštruje osody Alliho a Stephanie.

Obaja prežívajú životnú krízu. Allimu, jednoduchému chlapovi s poriadnou dávkou agresivity bol do starostlivosti zverený syn. Vo filme nie je explicitne vysvetlené čo presne sa stalo. Otázky sa vynárajú vo viacerých momentoch, no ostávajú nezodpovedané. Alli sa kvôli existenčným problémom sťahuje k sestre, ktorá preberá starostlivosť o jeho syna, aj keď sa jej to nepozdáva. Alli sa k väčšine ľudí správa chladne, neohľaduplne, ani poriadne nevie ako dlho sa nevidel s vlastnou sestrou, no berie veci tak ako sú, na nič sa nehrá. Práve to zainponovalo Stephanie. Pri ich prvom stretnutí jej povedal, že vyzerá ako štetka. Necháva jej svoje telefónne číslo a odchádza.

Stephanie ho kontaktuje až po nehode, pri ktorej pri svojej práci s kosatkami prichádza o nohy. Má depresie a nevie si predstaviť svoj ďalši život. Režisér ich prepojenie naznačil tesne po nehode, v nemej scéne ako Alli beží popri ceste a okolo neho prechádza sanitka. Stephanie dáva prednosť podpore od úplne cudzieho človeka ako od priateľov, pretože ten sa na ňu nepozerá s ľútosťou, cíti sa pri ňom prirodzene. Podobne ako to bolo pri ich zoznámení, neobdivoval ju ako ostatní chlapi na diskotéke, išiel rovno s pravdou von. Postupne sa Stephanie pozbiera, pretože čerpá z Alliho prístupu k životu. Alliho takisto jej prítomnosť určitým spôsobom obohacuje, ako sa to ukazuje najmä pri jeho pouličných zápasoch na ktoré ho sprevádza. Do tohto prostredia nakoniec Stephanie dobre zapadne a so svojimi novými nohami medzi stávkarmi vyzerá naozaj originálne. Vzniká medzi nimi puto, dokonca sa zbližujú aj intímne, no ani tieto scény  nepôsobia romanticky kvôli Alliho povahe. Stephanie je opäť šťastná, implicitne to zachytáva nasledujúca scéna. Melanie si pripomína na svojej terase pokyny pre kosatky. V pozadí hrá pieseň od Katty Perry – Firework, bol to podmaz na jej osudnom a poslednom vystúpení s kosatkami. Pôsobí to tragikomicky. No táto idylka netrvá dlho, Alli sa poháda so sestrou a bez vysvetlenia odchádza. Režisér opäť explicitne nevysvetľuje, kam to išiel a aké mal na  toto rozhodnutie pohnútky. Je to tak schválne, aby naznačil, že Alli si stále robí, čo sa mu zachce. Prichádza za ním na návštevu syn.

Alli za celý čas nepôsobil ako vzorný otec, mnohokrát sa k chlapcovi správal hrubo, no v týchto scenách pôsobia spolu šťastne a uvoľnene. No stáva sa nehoda, pri hrách na zamrznutom jazere chlapec spadne do vody a ponorí sa pod ľad. Alli ho zachráni a nesie ho do nemocnice kde mu pomôžu. V tomto momente ho kontaktuje Stephanie a on prvý krát ukazuje svoje skutočné pocity, prosí ju aby sa na neho nevykašľala a vraví, že ju miluje. zaujímavý je záverečný monológ. Popri scéne kde si môžeme domyslieť, že Alli vyhral akúsi oficiálnu cenu v zápasení sa hovorí o tom, že keď sa človeku zlomí ruka, zrastie sa a bude silnejšia, no bolesť sa môže vrátiť pri každom údere. Metafora na chyby minulosti, Alli si totiž polámal ruku, keď sa snažil vyslobodiť svojho syna spod vrstvy ľadu, mrzí ho, že nebol dobrým otcom. Myslím, že to má implicitne vyjadriť aj to, že aj keď je niekedy možno jednoduchšie žiť sám, ale keď dokážeme šliapať životom spoločne s niekym iným, tak ten pocit stojí za to.

Paulo Coelho – Alchymista

25.05.2015

Významný brazílsky spisovateľ Paulo Coelho, v súčasnosti považovaný za jedného z najvplyvnejších, pripisuje k svojim knižným titulom i názov Alchymista, s podtitulom medzinárodný bestseller. viac »

Môže za to nikto

25.05.2015

Každý určite vie, že práca novinára musí byť náročná. Novinár sa všetkému rozumie a dokáže chápať všetky súvislosti. Chápe podstaty tak ako detaily, dokáže liečiť, dokáže odhadnúť viac »

plavčan

OĽaNO plánuje odvolávať Plavčana, ak sa Danko nevzdá ministerstva školstva

25.07.2017 12:18

Hnutie OľaNO vyzýva predsedu SNS Andreja Danka, aby sa strana vzdala rezortu školstva pre závažné zlyhania v riadení eurofondov na vedu a výskum.

polícia, hodnotenie

Patrí väčšina policajtov medzi elitu?

25.07.2017 12:00

Viac ako tri štvrtiny policajtov pracujú na elitnej úrovni. Až 86 % dostalo známku výborná alebo veľmi dobre. Vyplýva to z ich hodnotenia za vlaňajší rok, ktoré púšťa vedenie polície do ostrej prevádzky.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

Piťo sa vzdal obnovy konania v jeho prípade

25.07.2017 11:50

Odsúdený Juraj Ondrejčák známy ako Piťo vzal späť svoju sťažnosť proti zamietnutiu obnovy konania. Uvádza to na svojej internetovej stránke Najvyšší súd SR.

Miroslav Kočan, všeobecná zdravotná poistovna

Všeobecná zdravotná poisťovňa očakáva lepší hospodársky výsledok

25.07.2017 11:21

Doterajšie výsledky hospodárenia VšZP naznačujú, že strata plánovaná na rok 2017 v sume 197,22 milióna eur bude pravdepodobne nižšia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 1699x
Priemerná čítanosť článkov: 566x

Autor blogu

Kategórie

Archív